14. ročník

Milan Frýda

Milan

Fotbalový internacionál Milan Frýda se narodil 26.8.1965 v Chlumci nad Cidlinou. S fotbalem začínal už jako kluk, kdy v přípravce pod vedením trenéra Blaschka oblékal dres hradeckého Spartaku. Na rozvoji jeho žákovského fotbalového umění se podíleli i trenéři Vlk, Černík a další. Potom už šlo všechno rychle, když se jeho šikovná levačka začala prosazovat mezi dorostenci v péči trenérů Moníka a Škorpila. Z třetího dorostu byl rychle přeřazen do prvního, všiml si jej trenér Kvaček a ve výběru šetnáctiletých reprezentoval se lvíčkem na prsou naši zemi. Prošel všechny mládežnické reprezentace až po jednadvacítku.

V roce 1983, kdy se Spartak propadl do II. NFL, povolali tohoto nadaného mladíka do kádru mužů za působení trenéra Krejčího. Tam sehrál 39 mistrovských zápasů a vstřelil 2 branky. Krátce poté jeho talent vzbudil pozornost Slávie i Sparty. Vybral si Slávii Praha, kam přestoupil v roce 1984 (trenér Jareš) a působil zde ještě následující sezónu 1985/86. Následovala vojenská přestávka trvající dva roky. Ovšem nejednalo se o pauzu fotbalovou, protože vojnu si ve velkém stylu prožil v dresu RH Cheb. Tam prošel rukama trenéra Uhrina a Jelínka, asistenta dělal Tichý. Následuje návrat až v létě 1990 do Slávie, kde sklízel velké úspěchy a oblibu u fanoušků.

Cit pro hru a technické schopnosti vyvolal zájem zahraničních klubů, z nichž vybral FC Lausanne Sports ve Švýcarsku. Rozhodně to nebyl přestup do druhořadého týmu, protože se jednalo o přední švýcarský klub s tradicí nepřetržité účasti v nejvyšší soutěži, který byl několikanásobným mistrem země. Upozorňoval tak na sebe před zraky 12 - 15 000 diváků, jelikož Lausanne Sports se pyšnilo největší návštěvností ve Švýcarsku. Jazyk byl zpočátku ve Švýcarsku největší překážkou, ale dvouletý kontrakt Milana dovedl do jazykové školy. Za chvíli byl schopen vést rovnocenný dialog s novináři, pro které byl interesantním objektem zájmu.

V roce 1991 byl povolán do reprezentace za muže a v národním dresu si zahrál právě proti Švýcarsku. V zimě byl s Lausanne na soustředění v Argentině, kde sehráli 4 přípravná utkání. Na jaře 1992 ho pak potrápilo zranění kotníku, následná operace ostruh a rehabilitace. Zdravotní problémy, ale také touha vrátit se domů do milovaného Hradce, vedly k dohodě o předčasném ukončení smlouvy. O kontraktu se svým odchovancem a "ztraceným synem" nikdo nepochyboval, a tak po sedmi letech zase oblékl černobílý dres v Hradci, celkově za působení v Hradci nastoupil za dospělé v 69 utkáních a vsítil 8 branek. V roce 1993 přijímal gratulace za autorství televizního gólu měsíce.

Po neshodách v Hradci následovalo hostování v SK Chrudim a hrál i v jiných klubech v nižších soutěžích ČR. Během své fotbalové kariéry si vysloužil oblibu fanoušků a ocenění odborníky, kteří ho označovali za dirigenta či režiséra hry. Své fotbalové srdce, zkušenosti, cit pro hru a přehled na hřišti uplatňuje v současné době jako trenér mužů v SK Roudnice. Další Milanovy aktivity směřují k nejmenším fotbalistům - v létě 2006 proběhl ve spolupráci s dalšími kvalifikovanými trenéry první ročník fotbalového kempu Milana Frýdy , na kterém se začínající fotbalisti už od věku pěti let zdokonalovali zejména v technických dovednostech s balónem a zároveň prožili nezapomenutelný prázdninový týden na horách.

podpis
fotogalerie MF >>>
Fotbalový kemp a škola Milana Frýda
Copyright © MF 2006 - 2019 | facebook JAKO FACR ZVU
zarivka tooltip